O nas
O PROJEKCIE MÓJ SPORTOWY AZYL
“Rataje- mój sportowy azyl” to projekt skierowany do wszystkich mieszkańców Poznania zamieszkujących Chartowo, Rataje i Żegrze, a "Grunwald- mój sportowy azyl" to projekt dedykowany mieszkańcom osiedli Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald.
Zakłada bezpłatne zajęcia dla dzieci, młodzieży, kobiet (w tym kobiet w ciąży), mężczyzn oraz seniorów. Zajęcia będą bazować na dostępnej infrastrukturze (parki, siłownie zewnętrzne, boiska ogólnodostępne itd.). Dla mieszkańców przygotowane będą ćwiczenia ogólnorozwojowe, nordic walking, fitness, aerobik, zdrowy kręgosłup, treningi biegowe, zajęcia rekreacyjne dla najmłodszych i wiele innych. Do tego zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, porady dietetyka, konsultacje z fizjoterapeutami. Planowane są również zawody sportowe, turnieje oraz organizacja rodzinnych festynów.
O ZAJĘCIACH
Głównym celem projektu jest promocja i upowszechnienie szeroko pojętej kultury fizycznej, aktywizacja lokalnej społeczności wypracowanie zdrowych nawyków. Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest to aby utrzymywać organizm w odpowiedniej kondycji fizycznej, dzięki czemu wzmacniamy również naszą odporność. Zajęcia odbywać się będą od marca do grudnia 2021 roku w oparciu o dostępną bazę sportowo-rekreacyjną. Planowane są ćwiczenia oraz treningi na salach gimnastycznych, ogólnodostępnych boiskach, parkach oraz terenach zielonych. Dla dzieci i młodzieży oprócz specjalistycznych treningów przygotowywane będą zajęcia w formie animacji ruchowych. Dla dorosłych i seniorów organizowane będą ćwiczenia na siłowniach zewnętrznych, ćwiczenia w salach gimnastycznych oraz w salkach w domach kultury – tj. zdrowy kręgosłup czy zajęcia specjalistyczne dla kobiet i mężczyzn, nordic walking przede wszystkim na terenie Malty. W okresie zimowym planowany jest również kurs narciarstwa dla dzieci i młodzieży, dorosłych i seniorów na stoku narciarskim Malta Ski. Ponieważ zajęcia są darmowe będzie mógł w nich uczestniczyć każdy mieszkaniec dzielnicy niezależnie od sytuacji finansowej. Dostępność bezpłatnych ćwiczeń, treningów spowoduje aktywizację tych osób, które do tej pory nie mogły skorzystać z takich specjalistycznych zajęć sportowych. W czasach gdy coraz więcej Polaków w tym dzieci ma cukrzycę- 7 procent według szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, a według badań CBOS 38 procent Polaków ma nadwagę, a 21 procent otyłość i tylko 39 procent Polaków ma prawidłową masę ciała. Oznacza to, że takie projekty jak “Rataje- mój sportowy azyl” są niezbędne w walce z chorobami cywilizacyjnymi w XXI wieku. Kolejnym celem jest odciągnięcie dzieci i młodzieży od smartfonów, komputerów i zainteresowanie ich modelem spędzania wolnego czasu na różnych formach aktywności ruchowej. Szczególnie teraz kiedy dzieci i młodzież mają ograniczone możliwości ze względu na sytuację epidemiczną, ze względu na naukę zdalną i mniejszą liczbę zajęć dodatkowych.
ORGANIZATOR
MŁODZIEŻOWY KLUB SPORTOWY PRZEMYSŁAW
Przemysław Poznań – powstał w 1952 r. jako Klub Sportowy Stal przy Poznańskiej Fabryce Maszyn Żniwnych, później MZKS Przemysław Poznań. Reaktywowany jako Młodzieżowy Klub Sportowy w 2004 roku, z siedzibą w Poznaniu. Obecnie drużyna seniorska występuje w V Lidze Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Klub prowadzi trzynaście grup młodzieżowych w tym 3 grupy Juniorskie, oraz po 2 grupy Trampkarzy, Młodzików, Orlików, Żaków i Skrzatów. W klubie trenuje ponad 250 zawodników. Dziś jest to trzecia siła w Poznaniu… Historia sekcji piłkarskiej – Senior
- 1952 – klub powstał pod nazwą KS Stal FMŻ (Fabryki Maszyn Żniwnych) w Poznaniu.
- 1955 – występował w klasie B zajmując 6. lokatę z 17 punktami z bilansem bramek 33–48
- 1966 – Przemysław wywalczył awans do klasy A
- 1968 – mistrzostwo klasy A i awans do ligi okręgowej (ówcześnie IV stopień rozgrywek); Przemysław zdobył 38 punktów przy bilansie bramek 70–24
- 1970 – Przemysław został mistrzem ligi okręgowej po zwycięstwie 6:1 w dodatkowym meczu z KKS Kępno i awansował do ligi międzywojewódzkiej (ówczesna III liga)
- 1970 – występy w III lidze razem z: Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia
- 1971 – przedostatnie 15. miejsce w lidze międzywojewódzkiej i spadek do ligi okręgowej.
- 1972 – 1989 – gra na szczeblu ligi okręgowej. W 1989 r. zajął ostatnie 16. miejsce z dorobkiem 7 punktów i bilansem bramek 19–89.
- 1999 – 2017 – balans między klasą A (VII szczebel rozgrywek) a klasą B (VIII szczebel rozgrywek).
Historia Najnowsza
- 2017/18 Senior – awans do A klasy
- 2017/18 Junior Starszy 1999/00 – Wicemistrz Wielkopolski
- 2017/18 Junior Młodzszy 2001 – Wicemistrz Wielkopolski
- 2018/19 Senior – awans do Okręgówki (mistrzostwo A klasy)
- 2018/19 Junior Starszy 2001 – Wicemistrz Wielkopolski
- 2019/20 Senior – awans do V ligi (mistrzostwo Okręgówki)
- 2019/20 Junior Młodzszy 2004 – Wicemistrz Wielkopolski
Kontakt do koordynatorów:
"Rataje- mój sportowy azyl"
Karolina Kegel- karolina.mojsportowyazyl@gmail.com
Paweł Czarnecki- pawel.mojsportowyazyl@gmail.com
Karolina odpowiada za zajęcia w domach kultury. Paweł zajmuję się zajęciami dla dzieci i młodzieży.
"Grunwald- mój sportowy azyl"
Tomasz Kapturzak- 668 660 657
Artur Sobczak- artur.mojsportowyazyl@gmail.com
Tomasz odpowiada za zajęcia organizowane w domach kultury, szkołach, klubach osiedlowych. Artur zajmuje się zajęciami dla dzieci i młodzieży.
Autor projektu:
Jakub Grzywacz- moj.sportowy.azyl@gmail.com
Jakub nadzoruje pracę wszystkich koordynatorów.